Nominate an outstanding alum for the UW-Platteville Athletic Hall of Fame



1972
Lester (Butch) Leitl - Coach
Arthur (Swede) Johnson, 1929
Donald (Butch) Perkins, 1944
Maynard Myers, 1935
John Soderberg, 1933
J.W. Murphy, 1910
Richard Wainwright, 1950
George (Dobby) Dobson-Coach

1973
Ralph Orton, 1922
Dale Rheel, 1936
Curtis Sheehan, 1940
Loren Rheineck, 1953

1974
Donald (Heinie) Miller, 1932
Dale Schroeder, 1959

1975
Ben Johns, 1919
Jim Yackels, 1951

1976
Charles Mingst, 1919
Norman Sheehan, 1941
Robert Borne, 1954

1977
Orton Keyes - Coach
James Jackson, 1955

1978
Victor Pintz, 1935
Milt Bakken, 1961
Guerdon "Cap" Eberhardt, 1921

1979
John Barth - Coach
Agnes Otis Brigham - Coach
Ralph Smedema, 1958

1980
Don Braun, 1961
Robert Erickson, 1947
Dick Wojcik, 1958

1981
Francis (Mike) Coyne, 1949
Sid Tilley, 1927
Paul Faherty, 1930

1982
Ernie Vogler, 1955
Larry Blackbourn, 1932
Deane Millman, 1921
Dale Dixon, 1936

1983
Walter Martens, 1926
Francis Eckerman, 1950
Tom Davis, 1960
Gerald Kruschke, 1959
Robert Alleman, 1922

1984
Francis (Flim) Piquette, 1931
James Scott, 1949
Leonard Smith, 1935
Don Gruber, 1959
Clifford Leonard, 1923

1985
Kenneth Oyer, 1921
Lawrence Fiedler, 1931
Larry Marshall, 1956
Neil Kohn, 1957

1986
Tom Murphy, 1949
Gene Mason, 1956
Royce Reeves, 1956
Bob Bergum, 1969

1987
Cullen Carey, 1970
Charles Hill, 1922
David Horton, 1963
Nancy Naze, 1970

1988
Thomas Barth, 1971
Glen L. Keppy, 1970
Lenard Turnell, 1941

1989
Ron Einerson, 1956
Jim Lawinger, 1972
Chester Majeski, 1943
Bjarne Ullsvik, Chancellor

1990
Dr. Milton Longhorn, 1929
Louis Birkett, 1925
Jim Meyers, 1962
Kathy Herbst, 1971

1991
Al Charnish, 1968
Chris Charnish, 1972
John Gable, 1932
Alva Jared, Service
Roger Sandmire, 1957

1992
Patricia Collins, Service
Harry Sarbacher, 1930
Theodore Sauer, 1938
Jerry Schliem, 1970
James Zimbrich, 1956

1993
Roberta (Barron) Kendrix-Smith,1970
Howard Murphy, 1955
Steve Kundert, 1974
Rich Smigielski, 1971
George Chryst, Coach

1994
Robert Faherty, 1972
Steve Krebsbach, 1977
Mary (Myers) Roth, 197l
Paul Swalve, 1970
William VanderVelden, 1975

1995
Harold Diers, 1948
Marty Falk, 1937
Robert Holley, 1971
Forrest Perkins, 1945, Coach
James Rulseh, 1977

1996
Harlan Flick, 1972
Art Luetke, 1967
Debbie (Jahn) Rummel, 1975
Richard Wadewitz, Coach
John White, 1947

1997
Eugene Bray, 1948
Jim Gardner, 1976
Vince Lease, 1975&1989
Harold (Butch) McKeon, 1950
Gerald L. Schliem, 1965
Bernadette (Vissers) Zwettler, 1980

1998
Merlyn Blonde, 1958
Shawn Flanagan, 1977 (1999)
William J. Gardner, 1975
Susan Krohn Koller, 1961
Jim Nedelcoff, 1951
William "Bo" Ryan, Coach
Linda Van Der Leest, 1980

1999
Kathy Bresnahan, 1980
Bill Collien, 1957
Gail Grimm, 1972
Tom Kohr, 197l
Jeff Mazanec, 1978
Russell Young, 1944

2000
Bill Demetris, 1967
Donald Klaas, 1969
Jim McBride, 1968
Lois Peart, 1983
Jim Piquette, 1959

2001
Lynn Colby, 1976
Michael Ehler, 1984
Ann Hauser, service
Gil Krueger, coach
Tom Olson, 1969
Rudy Van Fleet, 1953

2002
Jim Jianette, 1985
Ken Nehring, 1954
JoAnne (Spensley) Chriss, 1973

2003
Sherri Ann Batterman, 1986
Steve Behl, 1975
Jerry Ring, 1975
Greg Wiest, 1975

2004
Jim Bunch, 1971
Tom Jakubowski, 1982
Kelly Meyers, 1986

2005
Laura Finnegan Hauser, 1989
Michael K. Hintz, 1987
Steve Showalter, 1988
Patrick Simmons, 1977
Dana Gempler, Service

2006
Rob Jeter, 1991
Doug Marnocha, 1962
Make Rae, 1989
David Shumway, 1991
Chris Zwettler, 1979

2007
Shawn Frison, 1992
Stephanie (Sullivan) Gilmore, 1992
George Olson, 1970
Jerry Petitgoue, 1968

2008
Lynn (Nagy) Baldwin, 1993
Tammy (Dietz) Flora, 1993
Doug Presny, 1988
Caron Townsend, 1987
T.J. Van Wie, 1993

2009
Bob Hafele, 1984
David Kamps, 1988
Richard Malson, 1961
Douglas McArthur, 1982
Jeff Pustina, 1986

2010
Paul Conlin, 1993
David Markee, 1964
Dave Runde, 1991
Deb Schulman, Volleyball Coach
Philip Wolf, 1995

2011
Scott Arneson, 1988
Frank Bins, 1963
Tom Caccia, 1981
Jeff Eastlick, 1981
Greg Mursch, 1993
Jeff Swalve, 1995
1990-91 Men's Basketball Team

2012
Tammie (Corley) Fick, 1996
John Schmidt, 1997
Dr. Michael Viney

2013
Tom Antczak, Cross Country and Track & Field Coach
Bryan Cunningham, 1998
Ben Hoffmann, 1998
Heather (Kehl) Breunig, 1996
Chip Schneider, 1995
1994-95 Men's Basketball Team