2008-09 UW-Platteville Honors

 

NCAA III All-Americans

Jesse Milks, Wrestling

Jeff Skemp, Basketball

Jessica Scott, Indoor/OutdoorTrack and Cross Country

Corey Digman, Indoor Track and Field

Liz Baker, Indoor/Outdoor Track and Field

Alison Glendenning, Indoor/Outdoor Track and Field

Ann Tank, Indoor/Outdoor Track and Field

Tera Burr, Softball

 

NCAA III Regional Player of the Year

Jeff Skemp, Basketball

 

NCAA III All-Region

JessicaScott, Cross Country (1st)

Ann Tank, Cross Country (2nd)

Nathan Petesch, Cross Country (2nd)

BJ Gottschlich, Soccer (2nd)

Ben Terpening, Soccer (3rd)

Tyler Holle, Soccer (3rd)

Jeff Skemp, Basketball

Tera Burr, Softball (2nd)

Joe Lange, Baseball (1st)

Jason Jacobson, Baseball (2nd)

 

WIAC Player of the Year

Jeff Skemp, Basketball

Joe Lange, Baseball

 

Coaches Association Academic Teams

Tim Dahms, Cross Country

Tony Kilburg, Cross Country

Shane Lacy, Cross Country

Nathan Petesch, Cross Country

Jessica Scott, Cross Country

Ann Tank, Cross Country

Jesse Milks, Wrestling

Ryan Higgins, Wrestling

Menís Cross Country Team

Womenís Cross Country Team

 

WIAC Judy Kruckman Scholar Athlete

Jessica Scott, Cross Country/Indoor Track

 

National Sportsmanship Award

Womenís Soccer Team

 

D3sports.com Team of the Week

Quincy Hudson, Football

Jeff Skemp, Basketball

Charlie Lohoff, Basketball

 

WIAC Players of the Week

Jessica Scott, Cross Country, Indoor&Outdoor Track

Aunton Terry, Football

Tony Smidl, Football

Tim Stephenson, Football

George Katze, Fotball

Kim Schneckloth, Soccer

Hannah Krier, Soccer

Jeff Skemp, Basketball (2)

Carsten Carlsen, Wrestling

Steve Bomkamp, Baseball

Jason Jacobson, Baseball

Wil Osmanski, Baseball

Joe Lange, Baseball

Liz Baker, Indoor and Outdoor Track

Alison Glendenning, Indoor and Outdoor Track

Ann Tank, Indoor and Outdoor Track

 

All-WIAC

David Ackey, Football (1st)

Mike Genslinger, Football (2nd)

Nick Grosse, Football (2nd)

Ben Hermus, Football (2nd)

Joe Tinucci, Football (2nd)

Tim Stephenson, Football (2nd)

Quincy Hudson, Football (2nd)

Aunton Terry, Football (H.M.)

Tyson Droessler, Football (H.M.)

Paul Pridemore, Football (H.M.)

Jessica Scott, Cross Country (1st)

Allie Metcalf, Soccer (1st)

Kim Schneckloth, Soccer (1st)

Rachel Chapman, Volleyball (1st)

Lisa Bell, Volleyball (H.M.)

Melissa Hillebrand, Volleyball (H.M.)

Jeff Skemp, Basketball (1st)(Co-MVP)

Curt Hanson, Basketball (1st)

Charlie Lohoff, Basketball (1st)

Lisa Grantman, Basketball (H.M.)

Jesse Milks, Wrestling (1st)

Jessica Scott, Indoor Track and Field(1st 2x/2nd)

Gina Smith, Indoor Track and Field (1st)

Shea Bierman, Indoor Track and Field (1st)

Ann Tank, Indoor Track and Field (1st)

Liz Baker, Indoor Track and Field (2nd)

Cassie Schneider, Indoor Track and Field (2nd)

Taylor Fry, Indoor Track and Field (2nd)

Alison (Ross) Glendenning, Indoor Track (2nd)

Diedre Dillman, Indoor Track and Field (2nd)

Corey Digman, Indoor Track and Field (2nd)

Tera Burr, Softball (1st)

Lee Hawkins, Baseball (1st)

Jason Jacobson, Baseball (1st)

Joe Lange, Baseball (1st)

Jessica Scott, Outdoor Track and Field(1st/2nd 2x)

Alison (Ross) Glendenning, Outdoor Track and Field (1st)

Andy Melby, Outdoor Track and Field (1st/2nd)

Mitch Spees, Outdoor Track and Field (1st/2nd)

Ann Tank, Outdoor Track and Field (2nd 2x)

Matt Bischoff, Outdoor Track and Field (2nd)

Kristy Curry, Outdoor Track and Field (2nd)

Lynn Oyawiri, Outdoor Track and Field (2nd)

Alex Switzky, Outdoor Track and Field (2nd)

Sara Weisman, Outdoor Track and Field (2nd)

 

All-State Soccer

B.J. Gottschlich (1st)

Ben Terpening (2nd)

Tyler Holle (2nd)

Anthony Heller (2nd)

Chris Brown (H.M.)

 

WIAC Sportsmanship Awards

Alli Tank, Cross Country

Greg Alleman, Cross Country

Dustin Moor, Football

Megan McGivern, Soccer

Lisa Schumacher, Volleyball

Michelle Ebert, Golf

Stacia Nemitz, Basketball

Bo Richter, Basketball

Brad Zellner, Wrestling

Mitch Spees, Indoor Track and Field

Jessica Scott, Indoor Track and Field

Matt Paulus, Baseball

Kristin Nelson, Softball

Alison (Ross) Glendenning, Outdoor Track and Field

Andy Melby, Outdoor Track and Field