2012-13 UW-Platteville Athletic Honors

NCAA Division III All-Americans

Chas Cross – Men’s Basketball

Jacob Dailey - Outdoor Track & Field

Deidre Dillman – Indoor Track & Field

Aaron Hrubes - Outdoor Track & Field

Stephanie Kirchner - Volleyball

Ian LaMere – Indoor Track & Field

Ryan McWethy – Football

Chas Spangenberg – Indoor Track & Field

Chas Spangenberg – Outdoor Track & Field

T.J. Valley – Indoor Track & Field 

 

NCAA Division III National Qualifiers

Deidre Dillman – Indoor Track & Field

Tyler Henken - Wrestling

Aaron Hrubes – Indoor Track & Field

Ian LaMere – Cross Country/Indoor Track & Field

Chas Spangenberg – Indoor Track & Field

T.J. Valley – Indoor Track & Field

 

NCAA Division III All-Region

Chris Brown – Men’s Soccer (2nd team)

Brandon Chmiel – Men’s Soccer (2nd team)

Ian Christensen – Men’s Soccer (2nd team)

Chas Cross – Men’s Basketball (POY)

Stephanie Kirchner - Volleyball (1st Team)

Ian LaMere - Men’s Cross Country

Michael Prudisch (2nd team)

Joel Walden - Men’s Cross Country

 

NCAA Division III Region Coach of the Year

Enzo Fuschino 

 

WIAC Player of the Year

Brandon Chmiel – Men’s Soccer

Chas Cross – Men’s Basketball

Michael Prudisch – Men’s Soccer

 

WIAC Coach of the Year

Enzo Fuschino – Men’s Soccer

 

All-WIAC

Ryley Bailey - Football (1st team)

Tony Berry - Football (2nd team)

Mike Boushley – Baseball (HM)

Chris Brown - Men’s Soccer (1st team)

Brandon Chmiel - Men’s Soccer (1st team)

Ian Christensen - Men’s Soccer (1st team)

Mark Ciszewski - Men’s Soccer (2nd team)

Bryce Corrigan - Football (2nd team)

Chas Cross - Men’s Basketball (1st team)

Danielle Cushley - Volleyball (HM)

Dave Daino - Football (2nd team)

Deidre Dillman - Indoor Track & Field (1st team)

Derek Fahrenkrug - Cross Country (2nd team)

Cole Ferguson - Wrestling (2nd team)

Ashlen Folkers - Softball (HM)

Casey Goffinet - Outdoor Track & Field (1st team)

Jason Henkins - Outdoor Track & Field (2nd team)

Aaron Hrubes - Outdoor Track & Field (1st team, 2nd team 2X)

Darren Hudziak - Outdoor Track & Field (2nd team)

Stephanie Kirchner - Volleyball (1st team)

Emily Kjos - Outdoor Track & Field (1st team)

Matt Kocak- Outdoor Track & Field (2nd team)

Bronzun Kyles - Football (2nd team)

Ian LaMere - Cross Country (2nd team)

Liz Lawinger - Women’s Basketball (HM)

Colleen Lowe - Softball (HM)

Brian Lurquin - Football  (HM)

Tommy Magna - Football (2nd team)

Jake Manning - Men’s Basketball (HM)

Corey Marks - Football (1st team)

Hank McIvor - Football (HM)

Hunter McMahon - Men’s Soccer (2nd team)

Ryan McWethy - Football (1st team)

Caleb Mertens - Outdoor Track & Field (1st team)

Tyler Miller - Football (1st team)

Mark Niemann - Outdoor Track & Field (1st team)

Joradan Olp - Indoor Track & Field (2nd team)

Jordan Olp - Outdoor Track & Field (1st team)

Dan Poh -  Outdoor Track & Field (2nd team)

Michael Prudisch - Men’s Soccer (1st team)

Alex Schaefer - Football (2nd team)

Nick Snyder - Football (1st team)

Chas Spangenberg - Outdoor Track & Field (2nd team)

Rob Stallion - Men’s Basketball (Defensive team)

Brad Streich - Men’s Soccer (2nd team)

T.J. Valley - Outdoor Track & Field (2nd team)

Joel Walden - Cross Country (HM)

Joel Walden - Outdoor Track & Field (2nd team)

Kellsey Welter - Golf (2nd team)

Trevor Whitehead - Football (2nd team)

Jacob Zilbar - Football (HM)

 

WIAC Player of the Week

Chas Cross – Men’s Basketball (3X)

John Kelly – Football

Ryley Bailey – Football

Bryce Corrigan – Football (2X)

Ryan McWethy – Football

Zach Litchfield – Football (2X)

Nick Karleski – Football

Mark Ciszewski – Men’s Soccer

Brandon Chmiel – Men’s Soccer

Mbodje Sarr – Men’s Soccer (2X)

Ian Christensen – Men’s Soccer

Michael Prudisch – Men’s Soccer

Jake Coxey – Men’s Soccer

Brad Streich – Men’s Soccer

Chas Spangenberg – Men’s Indoor Track & Field

Aaron Hrubes – Men’s Outdoor Track & Field

Deidre Dillman – Women’s Indoor Track & Field

Stephanie Kirchner – Volleyball (2X)

LeeAnn Mizgalski - Volleyball

 

WIAC All-Sportsmanship Team

Derek Fahrenkrug - Men’s Cross Country

Kevin Fessler - Baseball

Megan Knutson - Women’s Cross Country

Marcus Jackson – Men’s Basketball

Claire Poad - Women’s Basketball

Paul Reit - Football

Kelsey Lieving - Golf

Caleb Sedlacek - Men’s Soccer

Meghan Macy - Women’s Soccer

Carley Rote - Softball

Preston Baker - Men’s Indoor Track & Field

Keturah Vangen - Women’s Indoor Track & Field

Jordan Old - Men’s Outdoor Track & Field

Chelsea Delzer - Women’s Outdoor Track & Field

Rachel Oldenburg - Volleyball

Cole Ferguson - Wrestling