2011-12 UW-Platteville Athletics Honors

NCAA All-American 

Deidre Dillman – Outdoor Track & Field 

Ben Farrell – Indoor Track&Field

Ben Farrell – Outdoor Track & Field 

Casey Goffinet – Outdoor Track & Field 

Aaron Hrubes – Outdoor Track & Field 

Briana Kaiser – Volleyball

Patrick Klein – Indoor Track&Field

Ace McCarty – Indoor Track&Field

Jordan Olp – Outdoor Track & Field 

Lynn Oyawiri – Outdoor Track & Field 

T.J. Valley – Indoor Track&Field

 

CoSIDA/Capital Academic All-America 

Ann Tank – Track & Field 

 

Coaches Association All-Academic 

Jackie Cahill – Track & Field 

Deidre Dillman – Track & Field 

Ben Farrell – Track & Field 

Danielle Kunkel – Track & Field 

Aaron Loferski – Track & Field 

Ann Tank – Track & Field 

Jake Wiederholt – Track & Field 

 

NCAA III All-Region

Danielle Kunkel – Cross Country

Anthony Swimm – Cross Country

 

NCAA III National Qualifiers

Deidre Dillman – Indoor Track&Field

Ben Farrell – Indoor Track&Field

Patrick Klein – Indoor Track&Field

Danielle Kunkel – Cross Country

Ace McCarty – Indoor Track&Field

Carshella Porter – Indoor Track&Field

Anthony Swimm – Cross Country

Ann Tank – Indoor Track&Field 

T.J. Valley – Indoor Track&Field

T.J. Wunnicke – Wrestling

 

NCAA Most Falls Award

T.J. Wunnicke – Wrestling

 

WIAC Judy Kruckman Scholar-Athlete of the Year

Ann Tank – Indoor Track&Field

Ali Sikic – Volleyball

 

All-WIAC

Darin Blaser – Football (2nd Team)

Zak Brinkman – Football (2nd Team)

Matt Borneman – Cross Country (2nd Team)

Jackie Cahill – Outdoor Track&Field (1st, 2nd Team)

Brandon Chmiel – Men’s Soccer (1st Team)

Bill Clift – Cross Country (2nd Team)

Adam Cook – Football (2nd Team)

Deidre Dillman – Indoor Track & Field (1st Team)

Deidre Dillman – Outdoor Track & Field (1st, 2nd Team, 2X)

Ben Farrell – Indoor Track & Field (1st, 2nd Team)

Derek Fahrenkrug – Cross Country (2nd Team)

Ashlen Folkers – Softball (H.M.)

Colton Friemuth – Football (2nd Team)

Casey Goffinet – Outdoor Track&Field (1st Team)

Aaron Hrubes – Indoor Track&Field (2nd Team)

Aaron Hrubes – Outdoor Track&Field (1st Team)

Natalie Jozik – Outdoor Track&Field (1st Team)

Briana Kaiser – Volleyball (1st Team)

Trevor Kattre – Baseball 

Patrick Kessenich – Indoor Track&Field (2nd Team)

Stephanie Kirchner – Volleyball (1st Team)

Patrick Klein – Indoor Track&Field (2nd Team, 2X)

Jared Kuehl – Men’s Soccer (2nd Team)

Danielle Kunkel – Cross Country (1st Team)

Danielle Kunkel – Outdoor Track & Field (1st, 2nd Team)

Liz Lawinger – Women’s Basketball (H.M.)

Zach Litchfield – Football (2nd Team)

Colleen Lowe – Softball (H.M.)

Corey Marks – Football (1st Team)

Chantal McReynolds – Softball (1st Team)

Ryan McWethy – Football (1st Team)

Mark Niemann – Outdoor Track & Field (1st Team)

Jordan Olp – Outdoor Track&Field (1st Team)

Bill Oppriecht – Baseball 

Lynn Oyawiri – Outdoor Track&Field (1st Team)

Carshella Porter – Indoor Track & Field (1st Team)

Carshella Porter – Outdoor Track&Field (2nd Team)

Michael Prudisch – Men’s Soccer (2nd Team)

Chad Roscoe – Football (H.M.) 

Nathalie Schattner – Softball (H.M.)

Ali Sikic – Volleyball (1st Team)

Nick Snyder – Football (2nd Team)

Brett Stangel – Men’s Basketball (1st Team)

Anthony Swimm – Cross Country (1st Team)

Ann Tank – Cross Country (H.M.)

Ann Tank – Indoor Track & Field (1st, 2nd Team)

Ann Tank – Outdoor Track&Field (1st, 2nd Team)

Adam Theis – Baseball 

T.J. Valley – Indoor Track & Field (2nd Team)

Lee Vlasak – Football (H.M.) 

Kim Wellnitz – Women’s Basketball (H.M.)

Jake Wiederholt – Football (1st Team)

Stephanie Wyss – Indoor Track & Field (1st Team)

Matthew Ziegler – Indoor Track&Field (2nd Team)

Jacob Zilbar – Football (H.M.)

 

WIAC Players of the Week

Zak Brinkman – Football

Brandon Chmiel – Men’s Soccer

Sarah Eck – Women’s Soccer

Trevor Kattre – Baseball

Stephanie Kirchner – Volleyball

Jared Kuehl – Men’s Soccer

Zach Litchfield – Football

Aaron Loferski – Football

Ryan McWethy – Football

Levi Ney – Baseball

Ali Sikic – Volleyball

Nick Snyder – Football

Ann Tank – Cross Country (2X) 

T.J. Wunnicke – Wrestling (3X)

Matt Weik – Men’s Basketball